portrety na zamówienie
advert 2
advert 3
Eksponowanie portretuCzęsto dostaję zapytania dotyczące ekspozycji portretów. Chcąc podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem poniżej zamieszczam wiadomości dotyczące ochrony i ekspozycji portretów. Każdy portret wykonany na podłożu papierowym narażony jest na działające z zewnątrz warunki. Światło, kurz, duża wilgotność powietrza to czynniki wpływające na kondycje rysunku.

 

Pod wpływem wilgoci papier się marszczy i faluje, pod wpływem światła żółknie, a rysunek powoli zanika. Kurz natomiast osadzając się na płaszczyźnie rysunku tworzy naturalny filtr zasłaniający prawdziwy wizerunek obrazu, zaburzając takie wartości jak ostrość rysunku, kontrast, czy w przypadku portretów kolorowych świetlistość pigmentów.  Chcąc przynajmniej częściowo zabezpieczyć i dobrze wyeksponować swoje dzieło sztuki należy dobrać odpowiadającą naszym wymaganiom oprawę.

Bardzo dobrą oprawę stanowią powszechnie dostępne antyramki, ramki i fotoramki. Każda z nich charakteryzuje się tym, że ich lico stanowi płaszczyzna przezroczysta wykonana ze szkła lub tworzyw sztucznych np. pleksi. Dzięki niemu nasz rysunek jest bezpieczny od kurzu, światła oraz innych czynników z zewnątrz.Odnośnie szkła warto wyróżnić wyjątkowe szkło antyrefleksyjne. Jest to szkło, które nie odbija światła, jak to się dzieje w przypadku zwykłej tafli. Ono je rozprasza i działa jak filtr. Oglądając obrazek umieszczony pod takim szkłem, nie zobaczymy swojego odbicia, czyli nie zaobserwujemy " efektu lustra" jak zazwyczaj. Dobrze jest używać tego rodzaju szkła w pracach znacznych formatów eksponowanych w mocno oświetlonych przestrzeniach wystawienniczych lub gdy praca wystawiona jest na bezpośrednie działanie strumienia światła. Na warunki domowe zwykłe szkło jest wystarczające.
Zastanawiając się nad ramkami również można mieć nie lada zagadkę. Wybrać antyramkę, czy fotoramkę, a może wykonaną na specjalne zamówienie drewnianą rzeźbioną polichromowaną (malowaną) ramę?


Antyramka jak sama nazwa mówi nie ma listew. Tworzy ją przednie, przezroczyste lico i tylna płyta (plecy). Pomiędzy nimi umieszczamy portret. Całość spina się za pomocą kilku metalowych klipsów. Jest ekonomiczną formą zabezpieczenia obrazka przed kurzem, zniszczeniem, zaplamieniem. Jest stosunkowo niedroga i ładnie komponuje się we współczesnych pomieszczeniach. Istnieje możliwość zakupienia antyramki z przezroczystym licem, wykonanym ze szkła lub pleksi. Dostępna w  formatach A4, A3, 30X40 cm oraz 40X50 cm. Są to formaty standardowe.

Fotoramka jest wykonana ze szkła, pleców oraz ramy z metalowych listew. Sprawia wrażenie nowoczesnej i w takich wnętrzach się dobrze komponuje. Ze względu na płaską cienką listwę (charakterystyczną dla wszystkich fotoram) pasuje bardziej do wizerunków osób młodych, rysunków abstrakcyjnych no i zdjęć. Fotoramy dostępne są w wielu barwach. Najbardziej popularne są złote i srebrne w wersjach mat oraz błysk.  Za fotoramkę zapłacimy więcej jak za antyramkę. Fotorama jest o wiele cięższa, za to bardziej solidna. Dostępna w wielu standardowych formatach, wykonywanych przeze mnie portretów.

Gotowe ramy mają najbardziej szeroką ofertę pod kątem kolorów, wzorów i formatów. Są one zbudowane na podobnej zasadzie jak fotoramy, ale ich listwy są bardziej zróżnicowane. Różne są również materiały z jakich zbudowane są ramki. Są to materiały sztuczne oraz naturalne jak drewno i jego pochodne. Dla portretów przygotowywanych z myślą o darowaniu ich na prezent bardzo dobre są subtelnie podrzeźbione drewniane ramki. Najlepiej te z lekką fazą lub z subtelnym rowkiem wzdłuż krawędzi ramy. Wybierając ramę należy pamiętać, że rama nie może być zbyt ozdobna, aby nie "konkurowała" zbytnio z obrazem.

Dodatkowym elementem dekoracyjno-ekspozycyjnym jest passe-partout (paspartu). Bardzo pięknie komponuje się ono z ramkami dostępnymi  na rynku. Dzięki niemu portret wygląda jeszcze bardziej elegancko i nabiera przestrzeni i lekkości. Można je zastosować również w celu odizolowania portretu, rysunku od lica szyby. W przypadku prac o niestandardowych formatach passe-partout wykonywane jest na zamówienie.

Osoby zainteresowane oprawą zamówionych u mnie prac zapraszam do skorzystania z takiej możliwości.

 

ciekawostki ślubne

  • linki

...bo miło jest lubieć i być lubianym

ankieta

Jakie portrety lubisz?